top of page
  • Obrázek autoraVoita

Bratříčkování se s armádou

Čím více se dozvídám o této oblasti - a tím nemám na mysli patriotismus Ladažských a Kašmírských obyvatel, se kterým vzpomínají na dobu, kdy byly oba státy sjednocené - tím více jsou mi jasné dvě věci.

První, že 5.000 výškových je, kde tu začíná sranda, a i když se nezavršuje tak vysoko jako v Sagarmatha Národním Parku, její potěšení se rozpíná po o poznání větší oblasti s pestrým výběrem treků a horolezeckých možností.

Druhá, že až se v roce 2026 vrátím do Himalájí (byl jsem tu 2017, 2020 a nyní 2023, takže to je rozumný předpoklad), tak Ladakh bude mojí prioritou. Po vzoru jednoho kluka, kterej zdolal půl Pákistánu po hřebenech nad 6.000 metry, si zabalím stan a vyrazím se projít.

nejsou tu kočky, takže se musíš smířit s pesanama <3

Dopoledne jsem strávil usazen na kameni. Je situován pod okrajem letištní dráhy a letadla tak prolítají na úrovni očí mezi pozorovatelem a protějším svahem.

Focení letadel je príma koníček. Většinu doby člověk vegetí ve stínu a občas na pár okamžiků vyběhne na vyhlídku.

Fotky jsou přístupné Byznys Třídě. Pošli mi zprávu, pokud nemáš přístup a jsi v BT. Pokud BT nemáš, tak se můžeš podívat na tucet nových kandidátů na fotku na plochu do fotostreamu =)

Spituk klášter a letiště


Vměstnány mezi civilní lety jsou vojenské stroje. Brzy z rána dvojice jetů, následována dvěmi bombardéry v průběhu dopoledne, a několika drony velikosti malého kluzáku. Většinu dopoledne pak nad městem ještě krouží helikoptéra.

prozrazuje vojenská tajemství, což?

simtě, to vidí a slyší každý Číňan v okolí

výhledy z kláštera

Původním obyvatelem skaliska je Buddhistický klášter, ke kterému jsem se vydal akorát včas na oběd. Několik přátelských mnichů mě pozvalo, ať si přisednu. Zprvu jsem se zdráhal, ale trpělivě nabídku zopakovali.

A Třetí pozvání, či požadavek, jest posvátnou úmluvou, smlouvou s bohy, chceš-li. Odmítnout by znamenalo protivit se samotnému vesmíru.

Bylo to jedno z nejlepších thali, co jsem letos měl.

vzácný okamžik, kdy je focení tiše tolerováno


Nemůžeš být Japonec, pokud jsi v Japonsku nevyrostl/a. Stejně tak nejde být Buddhistickým mnichem, pokud člověk v hábitu nevyrostl. Můžeme si převléknout kůži, ale naše srdce nezměníme, ono formativní jádro naší identity.

Nicméně účast na modlitbě je tradičně povznášející (krátké video pro BT) a naštěstí pro nás bílé bezvěrce k osvícení vede stejně cest, jako do Říma.

Síň Slávy

rovná cena... ale MUSÍŠ platit Indickou kartou :D

V hrubém protikladu jsem se odpoledne vydal do vojenského muzea, především proto, že bylo nablízku. Krom krátkého shrnutí místní historie obsahovalo především výčet úspěchů Indické armády. A jelikož jsem si vědom zápalu indického nacionalismu, tak jim pro sichr nic nevěřím. Ale velká poklona chlapům sloužícím ve výškách i přes 6.000 metrů.

po staletí sporná oblast

pro hladové oči (anglicky :)

Klášter Spituk a Síň Slávy jsou 6 kilometrů za Lehem. Dostatečně daleko na to, aby mě vystrnadily ze sluníčka do autobusu. Při každé cestě se mi podařilo usnout... byl to poklidný den. (Povedlo si zpracovat a nahrát všechny fotky!)

blížící se maraton

Ležská Hlavní Brána

PS.: přísloví ve výňatku je tradiční Ladažské, jež si armáda uzurpovala.

26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page