top of page
  • Obrázek autoraVoita

Divnej výlet

Manyraj, předseda školy a můj hostitel mě budí před sedmou, abychom vyrazili na sobotní výlet. Přidá se k nám Rakesh na druhé motorce, řízené jiným školním zaměstnancem. Dobrý tým, dokud jsme nepotkali 30 týpků z Káthmandů, co přijeli za "turistickým účelem". Hotýlek v Shivalaye je přivítal třicítkou falešných Red Bullů. Populární místní motorkářský pití.

"Hleď a zamiluj se. Pak tu budeš moct zůstat navždy!

poznávací tým


Nejdříve navštěvujeme místní pýchu: vodní elektrárnu. Je to úžasná jízda, páč údolí se za Shivalayou rozšiřuje a jeho dno je pokryté zelenými loukami, s Himalájemi tyčícími se na jeho konci. Tahle oblast je součástí Numburského Sýrového okruhu, který pokračuje po několik dní hlouběji do hor, okolo ples, až k průsmyku v 4.880 metrech. Téměř jsem vyklouzl nazpátek.

"Vyfoťme se jako černý muž a bílý muž.

zelená energie

doslova

Odtama míříme do Kamenného Parku; populární lokalita pro pikniky, s kameny všech velikostí rozsetými po úhledné louce na okraji údolí. Vjedeme na motorkách až dovnitř, za což se nám dostane hubování od místní správkyně. V Pákistánu se mi Ezza omlouvala, že pořizují moc selfíček. Ale ani kdyby byli v jednoho týmu s Indama, tak by se v Nepále neprofotili ani do druhé ligy.

"Unáší tě láska vůči přírodním krásám Nepálu?!

Kamenný Park

Shiva na kameni

Následuje neplánovaná návštěva místní školy. Ukazují mi jejich učebny, standardní nepálský model z vlnitého plechu, a řeku pádící pod školním pozemkem. Následuje dlouhé vysvětlování, jak škola shání sponzora, aby mohla postavit zeď a zabránit dětem v uličnických pokusech se jít koupat. Pro sebe si je pojmenuju škola podvodů. Ne že by podváděli, ale místo prohlídky školy se mi dostalo srdceryvného příběhu s cílem získat peníze, tak jak to praktikují tisíce podvodníků v celé zemi. Nabídku zůstat zde několik dalších dní odmítám.

"Natočme video o nuznosti této školy.

Pan Předseda Manyraj

Numburské údolí

Odpoledne vyjíždíme do 3.000 metrů (Thosey je v 1.800), na hřeben s nádhernými výhledy. Strmé kopce, jejichž svahy každoročně přepisuje živelný horský dech, poseté hubenými políčky a nízkými domky mě nikdy nepřestanou fascinovat. Celodenní ježdění po místních cestách je, aspoň pro mě, pořádná posilka. Při půlhodinové cestě dolů jsem málem dostal křeče do prstů a málem mi ruply kolena. Přijde mi, že si na ježdění na motorce nikdy nezvyknu.

"Musíš přijet v prosinci a vzít s sebou svoje kamarády! Musíš jim ukázat, jak krásné tohle místo je.

vrchol hřebene

Cestou jsem po různu stavěli pozdravit Manyrajovy známé a na šálek čaje. Až odpolední pauza se zvrtla ve dvě hodiny popíjení, kouření a dohadování se o škole. Místní víno nejvíc chutná jak kyslé mléko, tak jsem seděl venku a pozoroval mraky. Můj řidič mezitím vypil dobrý litr pálenky, ale ke cti mu slouží, že to na jeho řízení nebylo vůbec poznat. Chodil často čůrat, což nejspíš zachránilo moje kolena.

"Jsem tvůj dobrý kamarád. Pamatuj si mě a vem mě do Evropy, ok?

Útočiště

Rakesh byl dneska kousavější, než obvykle. Jedna nebo dve 'dobře míněné' poznámky a vtipy nevadí, ale když to je jediné, co člověk slyší, tak se to mění v šikanu. Dobře to znám (z obou stran) a teď to bytostně nesnáším (z obou stran). Pozorovat sebe sama jak se z nadšeného, živelného kluka měním v kamennou sochu dávající jednoslovné odpovědi byla smutná sranda.

mraky toulající se nebem okolo kapličky

Večer. V mém hotýlku se usadilo půl tuctu kluků. Kouří, pijí a každý kouká na vlastní telefon, kde mu nahlas jede IG / FB / TikTok. Oficiálně jsem starej, protože tohle mi nedává žádnej smysl. Pak si se mnou začali povídat místní ožralové. Bez citace.

Jaký to kontrastní den...

13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page