top of page
  • Obrázek autoraVoita

Extra den v Kůlně

Pritish studuje a pracuje pozdě do noci. Podezřívám ho, že dohání čas předtím věnovaný mně. Je veřejným tajemstvím, že ti nejúspěšnější vstávají brzy, ale ti pracovití mají smůlu, dříve či později je dožene objem jejich ambicí a plánů.

Tohle tajemství mi zatím uniká.

vstup na kolej

Mně se spí dobře, ale Pritishův kašel se rozjíždí a dopoledne dál odpočívá. Nešťastné načasování mojí návštěvy.

možnost jít do nemocnice, potvrdí mi, že tu základní zdravotní péče je zdarma - kdyby neměl plný rozvrh doučování, aby se uživil.

Nepřipomíná ti to někoho?

Pritishův DYI stůl

Tanwi, jeho o něco mladší kamarádka ze stejné vsi, si najde trochu času a provází mě dopoledne Khulnou.

Jdeme snad půl kilometru dlouhou obchodní ulicí přetékající zeleninou, kořením, kuřaty, luštěninou... vše zvoucí k prohlížení a ochutnávání. Než na člověka zatroubí deset rikš do minuty, cpoucích se skrze davy. A v mém případě i nekonečnou záplavou pokřikování od přátelských kolemjdoucích, jejichž selský rozum vypíná v momentě, kdy spatří bílého člověka.

Bengálská verze mého trika by měla jednoduše obrys jakékoli země a jakékoli jméno a Bengálci by byli mimo sebe radostí.

železniční stanice

Odpoledne vyrážím na návštěvu nedaleké prastaré mešity, Unesco památky. Nachází se 25 kilometrů za městem a jezdí tam přímé autobusy, což mě vede k úvaze, že se tam lze snadno dostat.

Můj nekonečný optimismus mě jednou přivede do hrobu.

Mám dvě hodiny se tam dostat, abych měl na místě hodinu čas, než se budu muset vrátit chytit noční dálkový autobus.

městský park

O jednu jízdu CNG později nastupuji do autobusu, který vypadá plně a akorát vyjíždí. O dvě křižovatky později řidič staví, odchází a pasažéry zanechává se koupat ve vlastní šťávě, vystavené hroznu žebráků a prodavačů, co se do zastaveného autobusu ihned tlačí. Po čtvrt hodině nabereme další dva zákazníky, vyházíme pandemonium a vrátíme se ke slibované činnosti přepravy pasažérů.

prodejci sešitů a špatného svědomí

Ale autobus má na vyžadovanou aktivitu vlastní názor a po pár kilometrech motor (téměř) vybouchne v plamenech. Stavíme u krajnice. Uvnitř je jak v peci, ale lidi trpělivě čekaj. Už totiž zaplatili. Připomíná mi to rukojmí v Nepálu; pojedeme dál, až připlatíte!

když ti hoří autobus, naplň ho benzínem!

Uteče půl hodiny a moje možnost navštívit starou stavbu s ní.

Pohádám se s průvodčím, co mi nechce vrátit peníze, ale jelikož stojím ve dveřích a bráním ostatním pasažérům v nastoupení nazpátek, nakonec po mně hodí pár drobných.

taky umím vyjednávat

Morčata mají větší osobní integritu.

čerstvý vzduch prosím

Cestou nazpět se rozhodnu, že to je šance jak za peníze ušetřené na přepáleném vstupném pozvat mé hosty na kafe. Bezesporu chutnější a rozumnější investice.

Bangladéšské památky mi zkrátka nejsou souzeny.

... ani jeden nemá čas si jít sednout na kafe. Jak jinak. Podaří se mi koupit kafe s sebou a trochu extra ovoce jako tečku za další výbornou večeří od Tanwi.

Připomíná mi to jak jsme vařívali pro kamarády v Itálii, kteří poděkováním přinesli pití a zákusek. Přijde mi to jako příjemné přátelské gesto. Máš stejnou nebo podobnou tradici? Napiš do komentářů.

tank

Pak rychlá sprcha a zpátky do noci. Potkávám několik opravdových autobusů s postelemi, ale nastupuji do dalšího sedačkového vozu. Spánek vždycky jde dohnat další den, že, ranní ptáčata?

vzhůru do noci

Cílem nočního přejezdu je Chittagong, druhé největší město Bangladéše a jejich největší mezinárodní přístav.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page