top of page
  • Obrázek autoraVoita

Iniciativy místních žen

Tady je pěkný příklad myšlení do budoucnosti:

- při stěhování se do zahraničí je užitečné umět nějaké řemeslo

vzpomínka na JPN

Před šesti lety bylo velkým místním cílem dostat děti do školy. Věci se od té doby změnily. Teď je hlavním cílem odjet studovat a pracovat do zahraničí a čím víc lidí potkávám, tím více se setkávám s příběhy sourozenců a ratolestí, kterým se to podařilo. Studentská víza, rozmanitostní víza... Nepál je obdařen příležitostmi do té míry, že tu založení podniku (v některých oblastech) začíná být problém, protože trh je prakticky nasycený.

hodina vaření

Ráno jsme se Shivou šli na hodinu vaření. Iniciativa organizovaná maminkami, které jsem potkal včera. Financovaná skrze NGO a trochu i místní radnicí. Přibližně 40 studentů; většina mladí lidé, snažící se dostat do zahraničí.

Když vejdu do místnosti, cítím sladkou vůni: studenti jsou přivítáni inspirativní dávkou cukroví. Následuje další nekonečné kolo focení, ale tentokrát mám i já kameru a tak držím papulu.

Najatý místní kuchař demonstruje přípravu sladké směsi, další dávku připravuje se všemi dohromady a po 20 minutách pečení je hodina vaření u konce. Všichni odcházejí s hrstí sušenek a novým receptem na následné procvičování doma.

kuchař vlevo / recept - uvař si doma

(500g vajec, 300g cukru, 600g kokosového prášku, 50g tutti frutti

20 minut v troubě, 200°C zeshora, 140°C zespoda)

Mně zatím v hlavě cinkaly rolničky.

čas je teď

Před dvěma dny jsem poslal zprávu své poslední staré kamarádce, holce bojující za práva žen (třeba za bezpečné menstruace). Snažili jsme se domluvit si setkání. Mamky během vaření zmínily, že jejich cílem je i samostatnost a osvěta místních žen. Přišlo mi, že by si s mojí kamarádkou měly co říct. Někdy je fajn příliš nepřemýšlet. Shiva mi až posléze řekl, že skupiny a jednotlivci se stejným cílem jsou rozptýlení po celém Kathmandu.

Kaaaždopádně.

u Nasreen v krámku. ještě se tam vrátíme

Předpokládám, že jsem chtěl jejich laskavost splatit informacemi. Slovo dalo slovo a my se vydali na návštěvu do Thamelu. 2 chlapi a 3 maminy v taxíku, zní to jako špatný vtip. Ale všechno šlo docela dobře, i když si nejsem jistý, jestli budou dámy schopny spolupracovat. Maminky si aspoň koupily náramky přátelství...

design nebo kutilství?

"Když odejdeš z Nepálu, bude ti chybět Dal Baht!"

Pozdní oběd u jedné z maminek. Tohle byl Shivův vtip.

"Nech nás ti najít nepálskou nevěstu a vystrojíme vám pořádnou místní svatbu!"

Maminkovský vtip. I když...

utíkej

13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page