top of page
  • Obrázek autoraVoita

Krátký rozhovor

Dneska jsem strávil hodinu zajímavou konverzací s Keshavem, jedním ze školních učitelů. Nabízím přepis jeho myšlenek, nebo aspoň těch, které jsem si dokázal zapamatovat =)

"Vyrostl jsem tady, do osmé třídy. Pak jsem studoval ve větším městě a nakonec v KTM.
"Deset let tu probíhala občanská válka [1996-2006]. To bylo velmi těžké období. V naší vsi zabili rebelové člověka, když se tu schovávali. Nikdy jsem nevěděl, jestli s dalším krokem budu žít, nebo ne. Nemohl jsem tu zůstat.
"V roce 1998 jsem se přestěhoval do Emirátů za prací. V kanceláři jsem používali Angličtinu, ale na ulicích jí nikdo nechtěl mluvit. První měsíce byly velmi těžké. Po půl roce jsem se dokázal domluvit Arabsky.
"Jazyk je základ lidského propojení.
"Snažil jsem se žádat o WH (stejná visa, na kterých jsem byl v JP) do Kanady. Požadovali ode mě důkaz jazykové zdatnosti. Ale TOEFL a IELTS hodiny byly ve stejnou dobu, kdy jsem byl v práci. Tak jsem musel svoji žádost vzdát.
"Po osmi letech jsem se mohl vrátit [Do Nepálu]. V práci nechtěli přijmout moji rezignaci. 'Máš tu práci. Přiveď svoji rodinu, žádný problém. Zůstaň tady.' Ale i tak jsem se vrátil.
"Moje sestra žije v Americe na Diversity Visech (program na podporu rozmanitosti). Chtěl jsem ji navštívit, měl jsem všechny papíry. Že tu mám práci, rodinu, děti, všechno. Ale i tak mou žádost zamítli.
"V roce 2015, po Zemětřesení, přišlo tolik mezinárodní pomoci. Lidi a finance. Každá rodina měla dostat 30 lakhů, ale vláda si většinu nechala a lidé dostali stěží 3 lakhy (nyní 50.000 Kč). Korupce je tu hlavní problém.
"Naše země je bohatá na přírodní zdroje, ale mladí lidé odcházejí. Spoustu jich studuje a žije v zahraničí; v Japonsku, Austrálii, všude možně. Proč tu vláda nevybuduje mezinárodní školy a instituty? Ale všechno o co se zajímají, jsou daně.
"Mohli bysme na tom být o hodně lépe, ekonomicky. Ale ne tímhle způsobem. Pokud se něco nezmění, tak budeme za dekádu nebo dvě naopak mít velké problémy.
"Myslím, že nová generace si to uvědomuje. Myslím, že se věci změní za tři roky, s příštími všeobecnými volbami. To je moje naděje do budoucna.

'Všemocná Bohyně Saraswati

dej nám sílu čelit problémům

požehnej nám nechť čteme a píšem

najdi nás v řádném cíli moudrosti

učiň nás ideálními a chytrými

dej nám kuráž a trpělivost

vyhni se naší nevědomosti

dej nám podivnou cílevědomost a vyhni se naší lenosti a slabosti

Všemocná Bhyně Saraswati kde jsi

kde jsi

přijď sem přijď sem přijď sem

otevři náš vnitřní zrak a dej nám požehnání'


Zkráceno pro čitelnost a možnosti mé paměti.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page