top of page
  • Obrázek autoraVoita

Ladažská královská svatba

Podařilo se mi všechno poštelovat a o půlnoci jít spát. Můj rošťácký mozek mě stejně vzbudil v 6:30, a odmítnul mě pustit zpátky mezi oblaka smyšlené reality. Ale jasná záře modré oblohy láká k průzkumu a plnému nasazení do nového dne.

vrcholek

okraj města

Několik kilometrů chůze přes okraj města a do kopců mě zavedlo na vysoký výhled přímo nad údolím. Svět tu existuje v odstínech okrové, se stříkanci bílé barvy nad 6.000 metry na vzdálených vrcholech. Šo by tu natočit fingované přistání na Marsu a lidé by to dost možná schroustali.

pochod vzhůruNahoře jsme chvíli streamovali, můžeš kouknout na záznam. Celkem jsem tam strávil tři hodiny, již plánujíc túry do vyšších nadmořských výšek v okolí. Musel bych se ale dostat na začátek cesty s východem sluníčka před šestou ráno, a to tu bude problém. Spravedlivá cena - okolo 500 Kč - tu nikomu nestojí za vylezení z postele. Asi nemusím vysvětlovat, jak jiné to je od zbytku Indie.

Leh a okolíNašel jsem jinou cestu dolů z hory. Vypadala pěkně, s několika chráněnými komunitami na svazích vedoucích do údolí. Jakmile jsem se dostal dolů, našel jsem celý prostor obehnaný ostnatým drátem... s vhodně situovanou dírou velikosti lidské postavy přímo na cestě. Takže jsem šel dál.

Zpočátku to vypadalo jako soukromé obydlí pro místní smečky psů, kterejch všude byly tucty. Nicméně skutečnost, kterou už asi tušíš, vyšla záhy najevo. Sochy tanků a malých pevností, Oheň a Zuřivost! a další motivační slogany na každém rohu...

Procházel jsem vojenským komplexem. Ale šel jsem ven, takže to nikoho nezajímalo. Jedenkrát se mě optali, co tu dělám, ale nedali ani motorizovaný doprovod. Nechali mě těch několik kilometrů jít, samotnýho.

vojenská základna

Musel jsem podvádět, znovu. Ale byť myšlenka na všechny zacyklené, zbytečné konverzace mě mořila; po osmi hodinách na slunci jsem byl docela vyhořelý. Kafe mě nakoplo a já vyrazil na zteč: kolik za taxíka na motorce? Kolik za povolení ke vstupu do pohraničních oblastí? Co povolení k lezení na Kang Yatse?

Někdy jsem dostal odpověď, ale získat odpověď, se kterou bych mohl pracovat... Zítra si dám druhé kolo.

malá pevnost za základnouRychlá sprcha; hostel je až po strop obsazený a umejt se večer nebo ráno je utopie. Zaujala mě hlasitá hudba z okolí, která se druhou nocí rozlévala ulicemi, a tak jsem se šel podívat.

Velký stan s dalšími prostory k sezení kolem. Moje přítomnost nikomu nevadila. Odpověď na otázku, co se děje, byla jednoduše královská svatba a pojď si dát jídlo.

Největší svatba v dějinách Ladakhu.

ve stanu:

čaj, whisky, místní pivo a sváča k tomu

tradiční dresy
Její druhý den; včerejšek byl pro blízkou rodinu, dnes pro dvě města, přes 3 000 místních. A já.

dámská sekce / (sedící) král Stoku

prababičky páru vítající všechny přítomnéByl jsem jediný cizinec, který tam strávil večer. Zatoulalo se tam pár dalších lidí - ale udělali pár fotek, s nikým nemluvili, a zase odešli. A tady, neskromně, vidím rozdíl mezi sebou a

turisty

to je odpověď

turisti se nikdy nemění

nová osoba, stejný vzorec

hudební skupina a pomalý, tradiční tanec
První hodinu jsem, jako nepozvaný návštěvník, nefotil. Až poté, co mě mí noví přátelé, co si mě vzali pod křídla, povzbudili a dali mi svolení, jsem večer začal dokumentovat.

kuchyně

večeře


přijeli novomanželé

A tancovali jsme, a pili a jedli, a fotili si královský pár až do pozdní noci. Králové už tu nemají skutečnou moc, zásluhou Indické intervence, ale stejně jako v Pákistánu si udržují pověst, většinu svého bohatství a respekt místních lidí.

předávání tradiční bílé khaty


na parketu

s rodinou a přáteli

Nechávám několik segmentů natočených na telefon v Byznys třídě. Stojí za to. =)


9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page