top of page
  • Obrázek autoraVoita

Loučení

S odletem z Lehu se seběhly dvě události. Po 28 dnech vypršela platnost mé ladažské SIMky. A byl jsem požádán o nahrání dalšího půl tuctu dokumentů k mé žádosti o Pákistánská víza.

letiště v Lehu: rychlé, efektivní

Let byl opět úžasný. Pod námi utíkala krajina; nejprve vysoké štíty Himalájí v Ladakhu, poté nižší, hustě obydlený předhůří v Himachalu a nakonec šedé nebe bez života, smogem umořená krajina UP a Delhi.

Hodinka ve vzduchu utekla jako nic a já znovu seděl na letišti v Delhi. Appka pro moji druhou SIMku od JIO nekomunikovala s letištní wifi, a tak jsem byl odkázán na wifi jako takovou.

Usazen na letišti, bezpodmínečně jsem musel co nejdříve odeslat požadované dokumenty.

řeka Indus pomalu měnící barvu

Registrace zvoucí turistické kanceláře a občanka majitele. Vážně, když jsem dokázal sehnat orazítkovaný zvací list? Aspoň že kamarád byl online a dokumenty do hodiny poslal.

Rezervace v hotelu; hloupě jsem prve napsal hotel, v kterém jsem zůstával v zimě a který od té doby o poznání zdražil. Ale aby si papíry neodporovaly, tak jsem ho rezerval, za trojnásobek průměrné ceny jedné noci v Lahore, městě na druhé straně hranice.

Výpisy z účtů za poslední tři měsíce ještě dávají smysl. Revolut sice nabízí, že udělá kombinovaný výpis z účtů ve všech měnách, ale už ho nikdy nezašle. A tak si je třeba je stáhnout postupně, a poskládat ručně (online).

Letenka....

bych se na to

tající ledovec, Ladakh

Tu na jaře nechtěli.

A já absolutně nemám náladu znovu kupovat letenku na místě, pravou ani falešnou.

Nahrávám lístek na autobus z Delhi do Amritsaru, jelikož požadavek nespecifikoval, že letenka musí směřovat ze země.

Dokumenty zasílám brzy odpoledne v úterý.

hranice dvou světů

Bude 24 hodin stačit k potvrzení dokumentů? Jestli se mám dostat na hranice, tak musím ve středu večer nasedat na autobus, jinak si musím pořídit letenku do Bangladéše na čtvrtek ráno.

kopce Himachalu

Středa v poklidu uběhne.

Bez emailu.

Letím do Bangladéše.

UP (uvidíme se - nikdy?)

Let je rozumně levný - za příhodných 4.666 rupindíků (1300 CZK).

Ale seznam papírů pro víza po přístání je stejně dlouhý a úmorný.

Nejlepší je vízový poplatek, jenž je 21 dolarů. Jop, musím někde vyčarovat jeden dolar. A další drobný. Zadaří se už ve třetí směnárně; bankovky ale rozhodně nejsou přímo z tisku. V Nepálu na hranicích by je nevzali.

Znovu bankovní výpis, rezervace hotelu, potvrzení o COVID vakcíně pro leteckou společnost. S tím není ničím problém. Horší je, že aerolinka chce pro vpuštění na palubu vidět víza. Dokážu jim vysvětlit, že mám nárok na víza po příletu?

A, nevyhnutelně, letenka ze země. Už nemám kam couvnout a tak s bráchovou pomocí rezervuji drahý let s Qatarem, který nabízí garanci vrácení plné ceny do 24 hodin. To musí fungovat, protože lístek stál jak mé dvouměsíční životní náklady.

ikonická poslední noc

Delhi je špinavý, smradlavý a pod hutnou přikrývkou smogu; místní standard.

Zůstávám v nejlevnějším, nejzapadlejším hotelu u stanice; je mi to dost volný. Manažer mě nejdřív nechce ubytovat, že mi brzy propadají víza, ale odmítám nechat se odmítnout. Nakonec svolí, když mu slíbím ukázat letenku ze země. Indové jsou stále, a myslím, že oprávněně, k smrti vystrašení z policie.

A po dvou kolech pokusů o upřímnost při jednání s úřady se i já můžu pokojně vrátit ke lhaní, překrucování pravdy a zapírání čehokoli, tak jako to dělá každý jiný moudrý občan našeho světa.

mapa "lokálních" produktů napříč Indií

S opuštěním Indie skrze Delhi jsem si upevnil své nejnovější PTSD: nikdy nikdy nekoukej lidem na ulici do očí. Ve chvíli kdy se vaše pohledy střetnou, stane se z tebe kořist a budou tě otravovat dalších patnáct minut. Dívej se do kanálů u krajnice, aspoň ti po noze nevyběhne krysa hledající něco k zakousnutí.

Také pevně věřím, že by chodci měli mít povoleno, ba přímo nakázáno od vlády, s sebou na ulici nosit vuvuzelu či podobně výmluvné zařízení, za účelem sebeobrany. Přijde mi extrémně nefér, že nemáme možnost oslovovat ukecané dopravní prostředky, s kterými sdílíme pouliční životní prostor. Zároveň by fungovala i vůči pouličním náhončím, neb nic neřekne ne natolik výmluvně, jako pár profouknutí vuvuzely směrem k nenechavcově obličeji.

A konečně doufám, že někoho zaujme můj návrh na triko a rozšíří ho do všech koutů Indie. Vesele se vzdám veškerého zisku, výměnou za půl tuctu kousků v mojí velikosti.

('selfie 30 Kč - nechci drogy, děvky, taxíka, zmizni!')

Měj se, 🇮🇳.

je to konec?

odletím?

dozvíme se zítra.

PS.: Nic osobního, Indie. Už se těším na svou příští návštěvu!

PPS.: Wix je rozbitej, obrázky snad spraví co nejdřív.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comentarios


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page