top of page
  • Obrázek autoraVoita

Operace Střední v Thosey

"Naše ministerstvo každoročně vydává nové učebnice. Mají z toho dobrej kšeft."

Jagat, má spojka a opora v Kathmandu, také potvrdil, že studijní úspěch se neskrývá v pochopení materiálu, ale jeho nabiflování. Studentíci se všechno učí nazpaměť. Ekonomii. Právo. Fyziku (tam to možná funguje?). Pamatuješ mé tvrzení, že Nepál má nejhorší školní systém na světě?

Základy pochází z dob, kdy se mniši učili mantry a posvátné texty. Vlastně to je stejné, jako když se u nás kdysi dávno znalosti předávaly skrze příběhy a legendy, které se učili bardi nebo mniši.

Vyrazil jsem pátrat po použitých knihách, které bych mohl poslat do Thosey. Nikoli učebnice, ale příběhy a klasická díla. Cokoli, co bude levně na prodej. Je to součást gentlemanské dohody, kterou jsem uzavřel se Shivou.

Zadařilo se. V zastrčené uličce jsem našel knižní vetešnictví s knížkami za dvě pětky... jsem si myslel. Nebyly úplně za dvě pětky, ale měl jsem vybraný úhledný mrakodrap a tak jsem si jen povzdechl. Co už.

knížek za 1337 Kč

Dalším krokem bylo dostat pytel do Thosey. Jeden z vesničanů je akorát v KTM a Shiva mi ho dohodil jako spojku, co dárky vezme. Ještě předtím jsem se ale zmínil Jagatovi - a ten se chopil příležitosti jak se smysluplně zbavit pár svých starých knížek.

můj pytel

Uteklo několik dní, než se mi podařilo se zajít podívat na jeho sbírku. Očekával jsem, že do svého pytle přidám půl tuctu učebnic... namísto toho přede mne byly postaveny pytle tři. Dekádu staré učebnice, téměř identické s těmi dnešními. Ale někdo by je musel projít a určit, která cvičení byla pozměněna. Jinak by si dítko mohlo zapamatovat tři jabka namísto tří hrušek a luplo by z matematiky. Připomíná mi to cikánské rodiče, s kterými pracovala moje máma. 'Nepošlem naše dítě do školy, ještě bude chytřejší, než sme my!' Nepál je o krok napřed; děti už alespoň do školy chodí.

jeden z Jagatovo pytlů

A tak jsme v noci vyrazili vyzvednout můj pytel a přidat ho k těm Jagatovým. Shiva si knihy přijede prohlédnout a určit, co lze dětem předložit. Má logika říká, že stará kniha je pořád dobrá k procvičování. Obzvlášť v místech, kde knihy nemají žádné. Ale tady jsem v Nepálu, pouhý pozorovatel a stavitel mostů. Rozhodnutí patří místním. Teď aspoň líp chápu, proč Rakesh, angličtinář v Thosey, není schopný překročit stín vlastní výuky. A odvážím si další zážitek z noční jízdy městem na motorce s těžkým pytlem plným knih.

večeře překupníka knih...

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page