top of page
  • Obrázek autoraVoita

Páteční večer se Saroshem

Thamel, turistická čtvrť v Kathmandu, má dvě lezecké stěny. Obě stojí za návštěvu, ať už lezeš nebo ne. Málokteré jiné prostory tak dobře spojují sportovní energii, mladistvou sílu a klidnou, uvolněnou atmosféru. Stačí jenom sedět v jejich kavárně a budeš se cítit o několik let mladší (nebo starší, pokud ještě nejsi za propastí), trochu silnější a s inspirací na celý den. A můžu ti slíbit, že si najdeš kamarády. Já jsem šel navštívit Saroshe na stěnu, na kterou jsem chodil lézt před šesti lety.

"Lidé chtějí opustit Kathmandu nebo tak něco. Ale je tu tolik krásných míst. Musíš místo prozkoumat, abys viděl, co všechno se tam nachází."

Sarosh je o dekádu starší než já. Studoval architekturu v Indii a nějakou dobu žil po celém světě. Nakonec se však vrátil do Kathmandu, protože právě v Nepálu věří, že má nejvíce co říct. V architektuře je více než kdekoliv jinde nezbytné dobře znát místo a jeho obyvatele. A to vyžaduje život strávený v daném prostředí.

"Měli jsme jediného žijícího člena expedice Hillaryho z roku 1953, Kanchu Sherpu, který muzeum slavnostně otevřel. A Hillaryho rodinu, Petra Hillaryho a rodina Tenzinga [Sherpy], všichni tam byli."
"Trvalo to skoro dva roky, jednalo se o existující budovu. Většinu z ní jsme přidali a změnili."

[O rekonstruovaném muzeu horolezectví v Namche.]

Nepál, jako rozvojová země, poskytuje mnoho prostoru pro seberealizaci. Na rozdíl od Evropy nebo Spojených států je snadné zanechat stopu s jedním nebo dvěma pečlivě promyšlenými projekty. Podobně jako v Pákistánu, kde se před pěti lety začalo se sjezdovým lyžováním: začátečník na západě se tam okamžitě stane superhvězdou. A pokud spojíte vynikající výkony s lidským přístupem, otevřete si mnoho dveří.

"Tím jsem se dostal do styku [s horolezeckou komunitou]... jeden projekt vede k dalšímu, tak to funguje."
"Nepál... je to malé místo. Uděláš jeden dobrý projekt... a pak je snadné navázat kontakt s dalšími lidmi."

Protože byl páteční večer, Sarosh pozval své studenty, aby se připojili k lekci o přístupu k práci založeném na rozmanitosti. Všichni dorazili a bavili se! Dokážeš si představit udělat na svém pracovišti totéž? Ale Sarosh si díky prezentaci svých myšlenek vybudoval solidní reputaci a získal si respekt lidí kolem sebe. A tak jsem dostal šanci znovu obnovit svůj starý koníček, zatímco jsem vedl rozhovor a dostal lekci kalokagathie.

"Díky mé praxi [jógy]... má práce dostala odlišný rozměr. (...) Snažím se dělat něco jednoduchého a ta jednoduchost přitahuje zajímavé lidí."
"Po cvičení jógy chci splynout s věcmi [okolím]."
"Pokud se [v architektuře] vymezuješ a ukazuješ, že jsi lepší (...), vytváříš nerovnost. Ale pokud zapadneš (...), a každý se cítí součástí projektu, ani neví, kdo je architekt... myslím si, že v tom je krása."

Sarosh svůj svět vybudoval postupně. Architekturu si osvojil na univerzitě v Indii, jógu a meditaci během práce v horách a nakonec lezení a fyzickou sílu poté, co ho jeho děti přivedly do lezeckého centra. Z marnej (v lezení) se v průběhu několika let soustředěného tréninku vypracoval na borec. V lezení je to zvláště inspirující, protože mnoho lidí ho považuje za podobné hře na klavír; pokud nezačneš brzy, přijdeš o svou šanci. To ale není pravda.

"Když pracuješ na odlehlém místě... tíhneš ke zjednodušení [projektu] s využitím místních zdrojů, místních dovedností... abys snížil náklady."
"Nahoře v horách... lidé nahromadí své malé bohatství a chtějí... napodobit to, co vidí na internetu. To se snažím zjednodušit na něco, co odpovídá danému místu, kontextu, kultuře."
"Vyžaduje to nebudování zbytečností a nemrhání zdroji... postupně vše filtruji, až zůstane jen to, co je opravdu nutné."

A skrze své studenty architektury dokáže předat svou zprávu další generaci. Dokonalost.

"Celé vaše tělo je architektura, kterou je třeba objevovat."
"Jak můžete vytvořit silný design, pokud nemáte silné ruce?"
"Potřebujete zdravé tělo, abyste vytvořili zdravou, dobrou práci."

Po večerním cvičení jsme se šli večeřet do nedaleké japonské restaurace a pokračovali v rozhovoru. Podrobnosti této filozofičtěji laděné konverzace najdeš v samostatném článku.

"Děkuji všem. Velmi speciální [večer]."

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page