top of page
  • Obrázek autoraVoita

Příprava (APd6)

V noci nás do jednoho vzbudil bouřící monzun, který se rozhodl definitivně skoncovat s lidskou verbeží a všechny utopit jak nechtěný štěňata. Zápal dešti vydržel po většinu dopoledne. S místníma žábama to nehnulo ani o píď. A tak jsme vyrazili na výroční, výlučně mužskou slezinu ve vesnické síni.

Dvě generace nazpět zde proběhla středně velká migrace, kdy kmeny z hor sešly do podhůří a během dalších padesáti let ještě o pár kilometrů níž, z čehož ve finále vznikl Pasighat. Ves, kde zůstávám v domku, který jednou bude výminkem Katonových rodičů je oním mezikrokem; proto dům na půli cesty.

venku psí počasí

uvnitř je fajn

ne-obvyklá snídaně

Každá rodina vyšle své zástupce, kteří s sebou přitáhnou dva bambusy, delší než průměrný domek. Z nich se pak provádí opravy podlahy a dalších částí vesnické síně, v přípravě na jeden z hlavních svátků roku. Materiálu i pomocných rukou je víc, než dostatek, a tak práce rychle ubíhá v družných hovorech. Tématem číslo jedna dnešního pokecu byla 'Česká Republika'. Čím to asi může být...

bambusřezba

nejdřív naklepat

rozrolovat, zasadit

K obědu jsme dostali hovězí a whisky. Katon nepije, nekouří, nežvejká tabák a nejí maso. Za školních let místo toho šetřil a hrál fotbal. Snad i proto k němu chovám takový respekt. Občas to ale znamená, že se ocitne mimo kolektiv a v případech jako dneska, i o hladu. Já si dal aspoň maso; pomohla mi s ním jedna absolutně neodbytná moucha.

šance vidět všechny sousedy

chlapské tlachy

každý pracuje po svém

'bídek

Odpoledne mi Katon vyprávěl, jak ho rozhodnutí začít podnikat - a zaměstnat rodinu, jen ještě víc od ostatních v rodině izolovalo. Teď se s ním i bojí mluvit, obzvlášť, když něco pokazí. Mone tak funguje jako spojka a tlumočnice. Snad jako každá práce na vlastní triko je i vedení podniku aktivitou poskládanou z tisíce mini-povolání a výzev, které člověka otestují líp, než bezpečností prověrka od BIS.

A v Katonově případě o to víc, že tady nikdo nemá ani tucha, co a jak a neexistují tu poradny typu Veřejné odpoledne pro začínající podnikatele s koláčky, kafem a psychiatrem zdarma.

Když potom v autě pustil české hity z roku 19-šedesátpět, tak jsem po jednom zatoužil i já. Trip údernější než LSD.

instalování elektroniky

prozatím bez popálenin

VYSVOBOZENÍ

Večer jsme následovali Katonovu druhou vášeň; staré příběhy ještě starších místních. Jeho prabábi je 97 a příběhů má na knížku. Sdílí je však jen Tibetsky. Dalšímu strýci je přes 80, ale přesto mluví krásnou angličtinou; podobně jako stejně stará Mone máma. Tak jsem se snažil vzpomenout, jestli podobně vzdělaní staříci a stařenky jsou i u nás. Znáš někoho ve svém okruhu?

Katon není sám, kdo za svými dožívajícími předky rád chodí. Navštěvují je i ostatní z rodiny a všichni je mají ve velké úctě, starají se o ně, nosí jim jídlo... co už se u nás moc nenosí. Ale i když jsem byl třikrát představen fotografii strýcovy zesnulé ženy, nijak sem si nestěžoval. Protože rodinná pouta jsou jedním z nejmocnějších kouzel, kterými lidstvo vládne.

34 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

2 Comments


Tady už je vidět čínská genetika, od indiánů toho moc nepobrali

Like
Voita
Voita
Aug 20, 2023
Replying to

Ono puvodne sme vsichni poslouchali pra/rodice mi prijde, az moderni doba to z nas vymlatila :D

Like

Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page