top of page
  • Obrázek autoraVoita

Přechod do Indie

K hranici dorážíme s lehkým předstihem. Jako jediný cizinec dostávám vlastního šaperona a jdeme honit celníka. Celník přichází v 6:10 a na tváři mu hraje úsměv. Žertují s mým průvodcem. Za pět minut klopýtám přes hranici.

Birgunj - Rauxal, hlavní přechod do Indie

Stejná situace na druhé straně. Usměvavý celník, který akorát dokontroloval zbytek autobusu. Pět minut se mnou, a jsme volní. Uschované nepálské rupie mi v autobuse vymění za indické, v již desítky let fixním kurzu 1,6:1. Skoro jak v EU.

stejně stejné (ale jiné) země

Přejíždím zpátky do Indie, srdce srdcí. Placatá, s rovnými, asfaltovými silnicemi, po kterých autobus uhání jako střela. Nabíráme lidi, byť sedačky nikdy nedojdou.Vzpomínám na smutné konstatování z Nepálu, 'cokoli zvládneme vyprodukovat, zvládnout v Indii pětkrát levněji'. Indie je velká, celosvětově nepřehlédnutelná země a Indové to ví. Jako národ už se, narozdíl od nepálců, prosadili.

vytížená hranice po ránu

S prvním krokem z autobusu mě zaleje pot. Po monzunu v Patně není ani stopa, místo toho tu vládne horko až za placatý horizont. Pod pálícím sluncem vzpomínám na lidi v KTM, stěžující si na místní teploty. Asi nikdy nebyli v Indii.

Brána do Patny

Vstupní prohlídka: dvě ze tří SIMek mi zrušili, třetí naštěstí funguje. Jinak bych musel celý cirkus s přátelským Indem absolvovat znovu. Ne, že by to byl problém. Patna očividně není turistická a co deset metrů si se mnou někdo chce povídat. Země, jméno, důvod návštěvy, manželka (a její podezřelá absence). Jeden kluk překvapil rčením, ať příště vezmu rodiče, aby si také mohli užít přírodních krás Indie.

kdysi britská sýpka Golghar / Gandhi

První hoteliér odmítl jít zkopírovat můj pas, v druhém hotelu nebrali cizince, třetí byl plný, čtvrtý moc drahý. Zdrchaně sedám do kavárny a jdu něco najít online. Tradiční styl hledání a smlouvání je moc práce. Rezervuji postel ve sdíleném pokoji, což byla chyba. Pro vlastní bezpečí nesmím spát s Indama. Vybaví se mi historky o Indech, co se neumějí chovat. Dostanu za příplatek vlastní pokoj.

centrální náměstí / mohutná Ganga

Večerní procházka městem nedopadne dobře. Po chůzi na příjemném dálničním obchvatu nad Gangou, sloužícím jako místní promenáda, se ztratím v nemocničním areálu, který mě nakonec vyplivne do nákupního prostoru. Po klidném KTM je intenzita hluku, absolutní absence osobního místa a nespoutaný mix barev na mé smysly, upřednostňující horský standard, moc. Nepálské moto-taxi Pathao měním za místní Rapido a uklízím se na pokoj. Celý strop zabírá větrák v pokoji tvořící malé tornádo. Lítá všechno nepřipásané. Jak ho vypnu, vrátí se okamžitě kapičky potu. Nechávám ho zaplý a usínám, ani nestihnu zhasnout světla.

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Commentaires


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page