top of page
  • Obrázek autoraVoita

Politické debaty

Poznávací rozdíl mezi Člověkem Nepálským Vesnickým a Člověkem Nepálským Středo-stavovským:

"Jsi svobodný nebo ženatý?" x "Hlavním problémem Nepálu je korupce (příp. kasty)!"

Což je středobodem i Shivova zájmu a právě s ním jsem se dneska znovu potkal. Sešli jsme se u Jagata, aby se Shiva mohl podívat na knížky, které hodláme vyslat za poznáním do Thosey. Shiva se na pár z nich letmo podíval a briskně adoptoval můj postoj, totiž že 'nějaká cvičení jsou lepší než žádná'.

kavárny v KTM jsou na světové úrovni

Což nám umožnilo posunout se v programu dne o krok kupředu a já se ocitl vprostřed dění, které se dá směle přirovnat k průběhu Českého Národního Obrození stopadesát let nazpátek. Jinými slovy jsme celý den žvanili a pili kafe.

změna jídelníčku: Korejský bibimbap (rýže mixlá se zeleninou)

První kolo se odehrálo přímo s Jagatem, byť to jsme ještě pili jenom čaj. Debata se točila okolo krize a do systému zažrané korupce, s vrcholem v trefné poznámce, že slušní lidé do politiky nepáchnou.

Nemožnost změnit narozením přiřazenou kastu byla tématem číslo dvě. A když se nad tím zamyslím, nakolik je situace romů u nás, nebo nebělochů v Americe jiná? Jak velký má původ vliv na budoucí možnosti dítěte?

Rozdíl spočívá v tom, že u nás se o tom moc nemluví. A už vůbec ne v Americe, jak potvrzují mnozí z mých přátel zpoza louže.

Z tohohle pohledu se dá oprávněně tvrdit, že je Nepál před Státy a Evropou napřed. Výborná konverzační rozbuška. Nemáš zač.

Do druhého kola jsme vyrazili na návštěvu Shivova starého kamaráda, ex-cajta a právníka. To už se nám náležitě dostalo kafe. Následovala další kritika mocipánů a srovnání s Evropou. Usoudili jsme, že Nepálská minimální mzda 2.500 Kč (15.000 NPR) nezaplatí ani nájem a jídlo. Nicméně, byť je český minimální plat násobně větší (15.000 CZK čistého), z kopýtka si s ním robotník moc nevyhodí a do bytu se rozhodně nenastěhuje.

Debatní pauza nastala s dobou obědovou, na kterou jsme se uchýlili k Shivovo staršímu bratrovi. A jelikož ten byl na diskuting moc unavený, tak jsme svůj dal baht mohli spořádat ve spokojeném tichu.

střední třída zdobí své domy (sic občas pracovní výbavou)

Zpátky ke kafi a konverzaci jsme se záhy vrátili společně s dalším Shivovo kamarádem. To se člověku tak sejde, když je celý život společensky aktivní, že na důchodek se před ním tyčí nekonečná hora kafí a hovorů. Já zůstal tentokrát na střídačce, protože závěrečný přítel nebyl dvakrát v angličtině kovaný. Drobné slasti...

S nastávajícím večerem jsem dostal možnost ustoupit do bezpečí Rambleru, kde mě nicméně zaskočil vždy přátelský Shalik s nabídkou něčeho menšího k zakousnutí. A kdo jsem, abych takové pozvání odmítl? eeeehhhh

Vskutku: život v KTM je príma nejen pro cizince, ale (z většiny) i pro místní.

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page