top of page
  • Obrázek autoraVoita

Poslední den v Dhace, Bangladéši

Jasné, hřejivé ranní světlo vklouzne do pokoje společně s mírným větříkem, nesoucím štěbetání ptáčků - a nic jiného. Chvíli mi trvá se ujistit, že skutečně stále jsem v centru Dhaky. Ať už tohle místo očarovali jakkoli, povedlo se jim to. Pochybuji, že by ve megaměstě bylo mnoho podobných lokací.

Uvědomuju si, jak příjemné je moci mít otevřené dveře do domu a nechávat skrze něj volně proudit vzduch za slunného dne.

pracovna a obří knihovna

S Faridovou moudrostí a láskou v práci a škole respektive je prosvětlený byt tichý. Farid sám pracuje - po letech práce v televizi jako zaměstnanec se odpoutal a přesunul k práci na volné noze, i když s televizemi nadále spolupracuje. Jejich největším projektem nyní je dokument, s kterým obrážejí celou Bangladéš, přes 50 distriktů. Zkoumají přitom vliv sezón na zaměstnanost a práci místních lidí. Ve svém volném čase se zajímá o vliv společnosti na život matek samoživitelek. Možná že na konci jeho pouti se Bangladéš dočká realistické verze Pohádek bratří Grimmů.

tichý kout města

Mé vlastní plány, v téhle zemi pomerně typicky, nevychází. Je čtvrtek a státní muzea jsou zavřená. A tak mi zůstává pouze snaha dotáhnout do konce plánování dalších kroků. Přesun Indií do Pákistánu je záludný, protože potřebuji doušky hotovosti v různých měnách; a Indie je jediná z těhle tří zemí, kde si bankomaty neúčtují stovky korun za výběr. Budu směňovat na hranicích a doufat. Nechci se v Indii zdržovat, protože můj čas v Pákistánu bude velmi omezený.

Když Farid vyráží vyzvednout dceru ze školky, tak mu odhalím klíčovou složku života každého člověka žijícího na volné noze: zastávku na kafe. Shodou náhod mají jednu moderní kavárničku přímo za rohem! To je jasné znamení osudu. Větší kavárny a prostory pro podnikatele jsou o pár kilometrů dál, ale třeba se někdy vypraví i tam.

občas snad až moc tichý?

Já se ploncám okolo projektů, zavodněných oblastí v centru. Boty mám pořád vlhké z bouřky před pár dny a v sandálích se mi nechce vyrážet nikam daleko. Je z toho tak pomalý den se spoustou čtení; jsem zhruba v polovině HPMOR a i přes jednu nebo dvě slabší kapitoly kniha pořád valí vpřed jak Bradavická kouzelná lokomotiva. Aspoň jednou za den mě kniha nutí si sednout a přehodnotit co vím o životě; nedělám si zápisky, ale nejspíš k tomu přistoupím... při druhém čtení. Jak daleko jsi ty?

zpátky u Projektů

Máš jeden pokus odhadnout, o čem jsme se bavili u večeře. Není to těžké. Budoucnost mladé dcerky... zůstat v zemi a udržet si její kulturní dědictví... nebo odejít do zahraničí, s čímž mají oba rodiče předchozí zkušenost a vyměnit minulost, včetně plynulého ovládání Bengálštiny, za lepší vyhlídky do budoucnosti?

Obojí dohromady není možné.

Co zvolíš ty...?

a kde?

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page