top of page
  • Obrázek autoraVoita

První dojmy

Pamatuji si, jak jsem jeden rok letěl ze 30 stupňů ve Španělsku do -20 u nás doma během půl dne. Vyrazilo mi to dech; byla na mě příliš zima a zažitým postupem dýchání do mě nevcházel žádný vzduch. Přelet z Pákistánu do Saúdské Arábie je v mnoha směrech podobný posun ve světových reáliích.

všichni pěkně seřazení

letiště v Dammamu

čistý, pohodlný, tichý

Z mezinárodního prostoru v Dammamu jsem vystoupil okolo jedenácté v noci. Můj původní ranní let se nevyprodal a tak jsem byl přesídlen na večerní let sloučený s druhou aerolinkou. Koupě símky, proces v Indii vyžadující místního svědka a v Pákistánu trvající 24 hodin, v obou zemích přísně hlídán, jsem tu sám pořešil za pět minut. Stejně jako celník mi prodavač nechtěl věřit, že jsem si víza do pasu nevepsal sám. Ale aspoň netrval na tom, že ve skutečnosti pocházím z Pákistánu; pořád si nejsem jistý, jestli ten celník žertoval, nebo ne.

ranní přelet

Riyadh

700 Saudi Riyalů ... 4200 CZK

Letiště v Dammamu je obří a nachází se v něm tuny tichých, koberci pokrytých zákoutí. Až mi bylo líto, že jsem měl jen tři hodinky na vyspání, protože na tak pohodlným letišti jsem ještě nespal. Zbytek rupií jsem nesměnil, protože jediná směnárna ochotná je přijmout si účtovala víc než 50% hodnoty jako poplatek. Jestli v dohledný době poletíš do Pákistánu a potřebuješ vstupní hotovost na taxík a noc v hotelu, dej vědět.

tiché ulice

a vily

Přelet s východem slunce v okýnkách do Riyadhu mi odhalil první výhledy na pustou krajinu, občasně narušenou mega městy a spojujícími dálnicemi velikosti Ceausescových promenád v Bukurešti. Většinu letu jsem proklimbal, dohánějíc ušlou noc.

pokoj pro hosty u mého spasitele Anase

obídek

Ibrahim byl přátelský taxikář a to není černý humor. Platil jsem mu na kredit; na pumpě jsem mu do foroty předplatil benzín, který si tam může později přijet vybrat. Geniální. Silnice z letiště je lemovaná konferenčními halami a několika univerzitami pro obě pohlaví ze všech koutů arabského světa. Do každé z nich by se Ceausescův palác vešel hned několikrát - vážně, borce si vygoogli.

Přijít náhle k nekonečnému množství peněz, s historií zneužívání staršími kluky, jak s nimi naložíš? Jsem rád, že američani nenašli všechen olej světa na své půdě; takhle má svět šanci vyrůst do rovnováhy. A jak Saudové, tak Emiráty dospívají o poznání rychleji, než jakou dobu to trvalo Evropě s Amerikou.

Al Masmak Pevnost

počátek prohlídky

náš dobrovolný průvodce Saud

V Riyadhu je každý dům palác, nebo aspoň vila. Jeden z nich patří i mému hostiteli na dnešní noc, který mě vpustil dovnitř a šel zpátky do práce. Dostal jsem svůj vlastní strážní pokoj na okraji pozemku, krásný, až z něj oči přechází. Dokonce k němu patří i horká sprcha a bohatý oběd.

1937, 1 rok před nálezem ropy

země zatím měla 7 králů: otce zakladatele a 6 z jeho synů

stavební materiál: hlína a sláma

Odpoledne jsem se na doporučení připojil k prohlídce centra pořádané organizací, která tuhle misi naplňuje již přes deset let. V té době byli do země vpouštěni pouze vědci a další specialisté; od toho pochází její jméno, "Organizace Vědcova Daru". Od té doby se jejich záběr značně rozšířil a celá idea rychle nabobtnala na významu a nyní přispívá k diverzifikaci příjmů a turismus má do budoucna být jedním z pilířů.

bazaar

natáčení TV seriálu

pálení vonného dřeva je znamení pro hosty k odchodu

Pevnost v centru, centrální část sto let dlouhé historie Království, byla pro naši prohlídku příjemnou předehrou k hlavnímu bodu odpoledne; návštěvě největší mešity ve mstě, domova Organizace, a nevyhnutelného, byť příjemného úvodu do Islámu. Jakožto mladé náboženství v sobě stále má spoustu nejistoty a cítí potřebu odůvodnit svou existenci a vyhranit se vůči svým na poloostrově zakořeněným kolegům.

Bylo z toho osvěžující odpoledne vyplněné debatami o náboženství, výňatky z čehož zmiňuji v tomto Bonusovém Příspěvku. Zakončili jsme ho večeří v jednom z nejvíc autentických (tj pro turisty) podniků ve městě.

vchod do restaurace

'stará' studna

První dojmy jedním slovem: neskutečný.

Vítej

PS.: Příspěvek o Islámu sepíšu později, až budu mít dost času se na něj soustředit.

15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comentarios


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page