top of page
  • Obrázek autoraVoita

První krůčky v nové zemi

Ráno mě budí k absenci wifiny: nevadilo by mi to, kdybych nepotřeboval dodělat příspěvek. Pardón za pozdní nahrání.

Navíc raní brouzdání (internetem) používám místo kafe: bez datové šňůry mě unesl spánek až za jedenáctou.

pouliční tržnice

Přijde mi, že se tu dýchá hůř, než v šesti tisíci metrech. Teploty mezi 25 a 35 stupni a vlhkost jen krůček od zázraku přetvoření vzduchu v oceán nejsou moje gusto. Jiskřivý vzduch o šest tisíc výš je jiná lahoda.

Dobrovolně se tu sprchuji ve studené vodě, jakkoli to je marné. Potit se začnu s prvním krokem z proudu vody. Existuje jen jediná obrana, podobně jako se sluncem: pomalu si přivyknout. Schválně, kolik se budu potit na konci měsíčního pobytu zde.

betonové město


výstavba dopravních tepen

Shánění SIMky.

Místní strategie: jsem nasměřován k několika obchodům v okolí. Trávím hodiny chozením od zavřené výlohy k další, která ani není k nalezení.

Západní strategie: zamířím do největšího obchoďáku v okolí. Daly by se v něm schovat celý města, a jelikož je Bangladéš jednou z nejhustěji zalidněných zemí na světě a jen Dhaka má přes 20 milionů lidí, tak to nebude daleko od pravdy.

Ale maj i krám, kde mi prodají SIMku, byť s Extra Bílým Příplatkem.

Podobně jako s úplatky na hranicích člověk radši zaplatí extra dolar, jen aby si mohl jít po svém. Což je pešek pro všechny pouliční žebráky, od kterých se dá utéci, a nic tak nedostanou.

Nebo pro týpka, co mě čtvrt hodiny jak pejsek doprovázel a oslňoval větami typu jsi tak krásný nebo Evropa je tak krásná, než jsem se smiloval a vysvětlil mu, že jeho ulísanost nikterak finančně oceňovat nehodlám.

nákupní centrum Svět

prší tu

cejtim se jak za monzunu

to *je* monzun, ještě dva týdny

Můžeme poslat déšť do Kalifornie? Klidně zaplatím poštovný.

tekoucí monzun

Narazil jsem v podvečer na menší těleso poklidné, na lidi neútočící vody s loďkami a úplně jsem si vzpomněl na nábřeží v Laos a Kambodže. Ukázalo se, že to je jedno z klíčových shromaždišť pro večerní promenádování se městem. Lidi tu pořád po západu slunce houfně vycházejí ven se socializovat. Amazon Prime a veget sem ještě očividně nedorazily.

umělá jezera "Projekty"

nábřeží

Potkal jsem se tu i s prvním Bangladéšským kamarádem, Raisulem. Spolupracuje s místními NGO, a tak se nám třeba v průběhu příštího měsíce pootevře pár dveří! Chvíli jsme na motorce jezdili okolo oněch umělých jezer, což je o poznání účinější chladící strategie než sprcha.

Jeho rada: cestu do srdce Bangladéšanů hledej skrze jejich žaludek.

Raisul, odsouvající cizí motorku, abysme mohli vyjet / "Milý Strýčku!! Nezvládneš jezdit bez troubení???"

Klikni na obrázek pro jeho plnou velikost. Pokud jsi v BT a sleduješ mě na Flickru, můžeš vidět všechny fotky najednou v Albech. Jestli ti to nejde, napiš mi zprávu.

20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page