top of page
  • Obrázek autoraVoita

Saúdské Národní Muzeum

KSA se, mimo jiné, inspirovalo Italskou kulturou. Sociální život začíná se západem slunce a končí s jeho východem, či se přesouvá nazpět do soukromých prostor. Sezení venku, popíjení místního kafe, klevetění. Zásadní rozdíl je v absenci alkoholu, většina lidí nikdy nepila, ani když strávili nějaký čas v zemích, kde to je povolené, až téměř společností vyžadované. Umí si okolo sebe vybudovat bariéru a věřím, že to je jeden z důvodů, proč se jako společnost posouvají dopředu rychle; protože jich polovina nezvrací po straně na chodník a další jim nemusí držet vlasy.

Nár. Muzeum / stránky z Koránu

beduínský stan

historické popisy Proroka

Korán

S naším podzimem a koncem října se tu ochlazuje, místo zimy mají déšť. Občas, takovej náš podzim, jen teploty mezi 10 a 30 stupni; oproti letním padesátkám to pro místní je na zimní bundu. A v poušti přes noc mrazíky; ty ale vyhání štíry a tak lidi vyráží na pouštní pikniky. Na jihu to prý vypadá jak v Himalájích; zelený kopce s vesničkami. Třeba se mi tam povede se prostopovat.

umění o Prorokovi od kluků i holek

modlitba

model Mekky

dveřní koberec do Kaaby

Zatím ale prozkoumávám hlavní město; kletba prvních návštěv. Potřebuju si místo trochu 'osahat', nasát atmosféru, než vyrazím mimo 'civilizaci'. Přinejmenším v Riyadhu se domluvím anglicky, mimo už to pravidlem zdaleka nebude. Třeba jsem se už naučil, že i zde je třeba si přizpůsobovat pravidla na silnici; pás nikdo neřeší, doprava na červenou se zatáčí po americku, přechází se, kde zrovna je skulina mezi auty. Troubí jen troubové a taxikáři jezdí na v appce označené místo a zatím jsme se vždy potkali. Veřejná doprava je tu v zárodku; s předpokládaným růstem města místní cítí, že se provoz stane neúnosným a tak rychle dohání metro a autobus. Zatím sem ale nerozluštil, kudy a kam jezdí a tak skáču do taxíků; kratší pojezdy (do hodiny) sou okolo 200 korun, což mi na KSA nepřijde tak hrozný.

kulisy


detaily

Klidnej den - národní muzeum. Historie nepřekvapivá; když Prorok zvítězil nad skeptickými měšťany, tak začali Islám vtloukat do hlavy všem okolo, ideálně velmi těžkou palicí. Inspirovali se u křesťanů. Pak někdo párkrát zbouchal je, načež sjednotili poloostrov a založili KSA. První, co novopočený král udělal, byla pozvánka americké těžební firmě a po pěti letech, těsně před rozpukem druhý světový, skórovali. Ideální období; nikdo se neptal, odkud nebo za kolik ropa jde a zatímco všichni pekli historii v Evropě, místní se nadechli...

přečteš si trochu historie?

dokumentace


západ slunce

A tři roky dozadu se král rozhodl, že se otevřou světu, a začal zvát všechny, kdo měli zájem. Mimochodem přestupní víza s koncem loňského roku k mojí smůle zrušená jsou zpátky součástí balíčku Saúdských Aerolinek; 3 dny s částečným luxusním ubytkem v ceně letenky na východ. Určitě stojí za zvážení, pokud máš cestu.


večer v parku

objednal sem si celou porci...a týpek 'zapomněl' zmínit, že je pro čtyři

taky mi 'zapomněl' donýst cokoli dalšího z objednávky

myslím, že jeho život stojí za houbelec

já z toho měl epický jídlo (nebo tři)


13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

留言


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page