top of page
  • Obrázek autoraVoita

Skautský Den

Skaut je v Nepálu 'certifikátem zkušenosti' v pochodování a poslouchání rozkazů; užitečné, pokud jeden plánuje přidat se do armády či k policii. Nejsem si jistý, že to byla původní myšlenka skautu, ale tady se takhle vyvinul. Baden Powell je tu známou osobností; všichni znají jeho jméno. Znáš ho ty?

ranní příprava

nácvik pochodování

vytahování vlajky

Rakesh mi ukázal video jedné z jeho řečí, ve které praví: "Ty, holčičko tam vzadu. Ne ty, ta pohledná za tebou! Ano, ty můžeš být skautkou!" A tak jsem usoudil, že původní myšlenky by se v dnešní době stejně nechytily.

výhledy z podia

představení

Pro jednou škola pro studenty připravila jídlo. Vůbec tu mají zajímavý harmonogram: lidé se budí okolo páté ráno k šálku čaje. Obědvají okolo deváté: Dal Baht. V brzkých odpoledních hodinách mají tiffin, což je indické slovo pro svačinu. K ní se jí něco lehkého, třeba koblihy s cizrnou. Den se zakončuje druhým kolem Dal Bahtu k večeři. A ano, lidé tu nepoužívají toaleťák, protože k čemu by jim při kladení cihel byl?! 🤣

oběd a večeře

tiffin

čekání na jídlo

Každopádně, skautský den děti učí, co jsou to politické mítinky. Sedíš, posloucháš staré pány mluvit bez konce, tleskáš a na konci dne tě nakrmí, aby jsi odešel v dobré náladě. Tak, shrnuto. Musím přiznat, že jsem prospal 70% z těhle 70% dne.

Skauti


Zbylých 30% svátku zachraňovalo pověst. Pochodování (😶), tanec, zpěv a závěrem i hromadné zdolání včera pracně připravené překážkové dráhy. A jak káže nepálská tradice, ke všemu stačila jedna písnička. V tomhle případě Nepálský Skaut. Musím přiznat, že její melodie je extrémně chytlavá. Jestli mi nevěříš a máš zájem vidět (jiné) děti pochodovat - tančit, tak skoč sem.

překážková dráha


S koncem dne přišel i můj čas se pohnout. Z Thosey jezdí jen místní bus (ten co žere pocestné) a tak mi nezbylo, než se přesunou do Jiri, abych zítra mohl znovu jet dodávkou. Rakesh se mi omluvil za své vtípky, čehož si cením. Jinak se loučením nesla prosba, abych Thosey, děti a učitele nezapomněl. Jak bych mohl...

trénink volejbalu za klidného odpoledne

týmový tiffin

exodus

Závěrečný střípek moudrosti z Thosey: ti malí ptáčci všem hnízdící v otevřených prostorách se jmenují Gauthali a jejich přítomnost je znakem dobrého štěstí. A tak příště, až ti pták dochutí pití, uklidni se a pozoruj na sobě účinky přívětivé horské vůle.

Thosey

a Jiri

u B.J.e se mi líbilo víc 😅

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

コメント


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page