top of page
  • Obrázek autoraVoita

Stezičky do budoucnosti

Dnešek, tradičně, byl atypický.

Místní NGO navštívila školu s batohy a dalšími školními pomůckami pro studentíky. Po obědě počaly přípravy na zítřejší festival, Den Skautů. Obě události byly výbornou šancí pro děti vymanit se ze tříd a užívat si relativní svobody školního hřiště. Netřeba dodávat, že z výuky toho moc nezbylo.

rozvrh 6 dní v týdnu (teoreticky)

Pro mě to byla ideální příležitost.

Jeden způsob, jak se nenásilně sblížit s lidmi je věnovat jim svou nejcennější věc; čas. A tak jsem se usadil a sledovat bzukot. Otevřel jsem se. Netrvalo dlouho a začaly se ke mně trousit děti. A čupr jsme si popovídali; spousta jich umí solidně Anglicky, ale ve třídě se buď stydí, nebo se jim nechce spolupracovat. Teď ke mně přišly dobrovolně a bylo nám spolu fajn.

předávání školních potřeb

Teda, aspoň než dorazil Rakesh.

Přísahám, že zněl jako krocan z Asterixe s Obelixem, hudry hudry - a i když sem mu nerozuměl, zpráva to byla jasná. Podpořená pár pohlavky a ranami do zad, děti se obratem rozptýlily po okolí (do tříd se rozhodně nikdo nevrátil). Rakesh poté svou ofenzivu stočil na mě, narážkami typu "Kolik stál tvůj telefon?" "Jo, jedna hodina práce pro tebe, jeden měsíc pro mě!" "Prodáš mi svůj tablet? Jsme kamarádi! A pro tebe to je jen hodina práce, tak co?" "Srandu mám rád, ale nejdřív potřebuju peníze!" A to je člověk, kterému jsem měl ukázat, jak lépe učit děti? Odpověděl jsem mu, ať se k dětem přidá v lavicích a šel se bavit s někým rozumnějším (dětmi).

všeobecný chaos

Povím ti příběh.

Mé dětství, před pubertou. Na našem prvním počítači (verze Cihla XXL) závodím na motorkách. Ve hře jde sbírat bonusy a jedním z nich je bič na smetení soupeřů z trati. Práskavého manévru si všimla máma a řekla mi, ať tu násilnou hru vypnu. Do dneška jsem značně nevrlý, když mi někdo přes rameno kouká na obrazovku. Byť v tom roli hrají i další faktory, tenhle smotek času je bezpochyby jedním z nich.

100% připravené dětmi

To je ohromná energie proudící napříč časem.

Umím vypíchnout momenty kdy jsem i já podobně ovlivnil své sourozence, k lepšímu i horšímu. A děti z Ekvádoru, Vietnamu a dalších míst. Na mysl se mi tak pravidelně vrací, jak jednoduché je ovlivnit trajektorii dětského života. Moc v nás vložená...

zatěžkávací zkouška

V průběhu dne jsem se seznámil s půl tuctem tříd. Děti poznaly mě; během půl sekundy se zorientovaly v mém telefonu a začaly si vyhledávat aplikace. Nad tím by váhalo mnoho dospělých. 😆 Ujistily se, že nemám TikTok (😭), poslechly si moji historii na YouTubu, odhalily moji složku nainstalovaných her, ke kterým jsem se nikdy nedostal. Stačí změnit kontext z učitele & žáků v kamarády sedící na trávě a dějí se divy.

A tak, o mém předposledním dni v Thosey, se vesmír navrátil do svých kolejí.

překážková dráha připravená na zítřekLíbil se ti příspěvek?

Pošli 🧡 a ukaž ho kamarádům 🙏

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page