top of page
  • Obrázek autoraVoita

The Empowerment Collective

"Empowerment Collective" (kolektiv pro nezávislost [žen])... docela dlouhé jméno, co říkáš? Došlo mi to, když jsem pozoroval ženu za ženou, jak se snaží vyslovit tyto pro ně velmi cizí slova. Vystresované, polovina z nich zapomněla dokonce i "děkuji". Připomínalo mi to tajnou iniciaci do kultu a ve svém smyslu to tak také bylo, protože tyto rozhovory znamenaly první den jejich nového života. Života, ve kterém tyto odvážné ženy, odvážné proto, že se vymkly řádu své vesnice, budou mít práci a za ní spravedlivou mzdu.

najdeš kozu?

Local Women Handicrafts (rukodělné výrobky místních žen... na názvech by potřebovaly zapracovat) je podle mého názoru zářným příkladem správně aplikovaného pokroku. Nasreen a Sahin v Terai vyrostly. Jejich vlastní zkušenosti z dětství je přivedly k přesvědčení... že musí existovat lepší způsob. Nebýt zavřená v kotci, nemuset otročit v dílně... mít trochu důstojnosti.

A tak se podívaly kolem sebe a zjistily, jak vychováváme a učíme (nebo se o to alespoň snažíme) děti my. A nyní toto poznání přinášejí zpět domů.

Bud, já a ostatní... jednoduše pomáháme na této cestě.

rozhovory

V mém případě jsem pomáhal dokumentovat poslední kolo rozhovorů se ženami, které se začnou učit pracovat na tkalcovském stavě. S minimálním až žádným vzděláním (pamatuj, děti začaly masově chodit do školy teprve před půl desetiletím), je to pro ně obrovský krok vpřed, protože nebudou zcela závislé na mužích ve svém okolí. Poprvé v životě udělaly rozhodnutí samy za sebe a zároveň velký krok ven ze své komfortní zóny. Vyslovovat cizí slova do kamery je jen malá část. Děsivější je narušení jejich postavení ve vesnici (vzpomeň na chlapce, který byl zatčen za randění), která je pro ně vším.

"mockrát děkuji, Empowerment Collective"

šicí stroje

Před šesti lety, během mé první návštěvy, měly holky krámek v KTM a na okraji města se začínala budovat textilní továrna. Útočiště v Terai bylo tehdy jen toužebným náčrtem. Ale s průběhem let Kolektiv okolí navzdory vytrval a zakořenil. Stejně důležité je, že si vybudoval reputaci (vzpomeň na masivní koronavirovou vývařovnu) a lidé už se nesnaží (často) útočiště vykořenit. Okrem nesmyslných nařízení od vlády, má Kolektiv konečně dostatek prostoru k dýchání a růstu. Není to úžasný pokrok?

A také vyrábějí úžasné výrobky, které si můžeš prohlédnout v jejich online obchodě. Nakoukni!

A jako správný filmový štáb jsem byl po splnění své mise odvezen, aniž bych viděl cokoli jiného... okrem tohohlr už tak nadprůměrného projektu. Nestěžuju si.

Cesta zpět byla nejklidnější ze všech, které jsem na nepálských silnicích zatím absolvoval. První se okolo nás táhly nekonečné pláně políček, na kterých místní rodiny sázely rýži. Potom jsme se šplhali přes progresivně vyšší kopce, až jsme ztratili v oblacích a vzduchu, který byl mnohem chladnější než dole v nížinách. A nakonec jsme sestoupili směrem ke Kathmandu. Přestože zde pokračují silné monzunové deště, město zůstává přikryté prachem a smogem do té míry, že při příjezdu je nemožné vidět druhou stranu údolí.

Abych to napravil, budu se muset vydat na malou túru. ^.^

21 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

1 Comment


pliihy
pliihy
Aug 30, 2023

Wow! V tom shopu mají spoustu krásných věciček, jako milovník ruční práce z Nepálu, je moc rád podpořím a něco si od nich vyberu! 😍

Like

Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page