top of page
  • Obrázek autoraVoita

The Godfather of Kathmandu od Johna Burdetta

("Kmotr Kathmandu" - můj volný překlad)

Tahle knížka je plná vtipných pasáží, úryvků k sebereflexi a provokativních momentů. Všechny se sem nevejdou a tak vybírám pár úseků k pobavení i zamyšlení.

Hinduisté se snadno urazí, ale aspoň nesekají hlavy jako Muslimové, a neplundrují místní přírodní zdroje po třista let jako Křesťani. (58)
Vážně si myslíš, že v budoucnu to budou pouze národy bojující o zbytky zdrojů? Nebuď naivní, budeme bojovat navzájem, každý proti každému, do posledního čtverečního centimetru komerčně využitelného prachu. Vlastně se tak už děje. Bez spirituálního rozměru nastupuje regrese. Ne zpátky mezi opice, to bysme ustáli. Kdepak, až úplně na samý začátek. O to hrajeme. Jak by se ti líbilo být dělníkem číslo deset milionů dvanáct v termitišti? (73)
Dalo by se řici, že roku 2076 našeho kalendáře započal dlouho očekávaný proces, skrze který většina lidstva - a tím myslím dobrých devadesát procent - zůstane lapena v proudu materialismu a tudíž zničena. Cesta k poslednímu hurá je lemována levnou zábavou, dokud není cesty zpět, a pak se rychle přejí. I podle nejoptimističtějších odhadů potrvá aspoň tři tisíce let, (87) než se Maitreya Buddha reinkarnuje a my znovu nabudeme svého lidství. (106)
Eurasijská rasa, obzvláště pak Anglo-Saxoni, mají specifický úkol. Bez jejich technologií by nyní život na zemi nebyl pro lidi možný. Ale za svou chytrost platí vysokou cenu. Jejich srdeční čakra schne a počíná umírat. Nejen, že ztrácí veškerý cit pro nadpřirozeno, pouhá jeho zmínka vyvolává vztek a nepřátelství - Správci Světa se bojí ducha jako oběť vztekliny se bojí vody. My ostatní jsme jim s tím měli pomoci. Namísto toho jsme se však nechali polapit jejich materialismem. Teď jsme všichni vzteklí. Neviňte je, viňte své černé, hnědé, žluté a červené bratry a sestry za to, že nepovstali za záchranu srdeční čakry. Konec konců bělochy přečíslujeme minimálně osm k jedné. (89)
V Nepálu nelétáme skrze mraky, jelikož mraky v sobě mají kameny. (...) Přehnaně ambiciózní lidi ze zemí prvního světa platí desítky tisíc dolarů, aby dostali omrzliny, ztratili končetiny a umřeli v osmi a půl tisíci metrech, jen aby si mohli říkat horolezci. (53)

https://www.goodreads.com/book/show/6203483
2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ithaka

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page