top of page
  • Obrázek autoraVoita

Trojice trablů (APd5)

Bitva za světlejší zítřky se nyní rozlévá do několika proudů. Pro Katona to znamená další cesty před východem sluníčka, a jelikož Indie má jen jedno časové pásmo, tak to na jejím nejvýchodnějším okraji znamená zatracepeně brzo. Alespoň se dobrovolně vystěhoval na verandu a daroval tak mně a Moně několik extra hodinek chrnění.

uvnitř domu na půli cesty

ohniště, kuchyně

V osm už byl nazpátek a s ním tesař. Má zkrášlit továrnu, ale s příhlédnutím ke standartnímu Indickému spoždění si tam ještě aspoň týden hřebík nepřiklepne. A tak bude do té doby dělat nábytek pro dům. Je to moderní struktura Tibetského modelu, s dřevěnými stěnami a podlahou. Dokázal by zapadnout někde v lese mezi trempské chajdy. Pasující poličky, dřevěná postel a gauče jsou křičícími známkami civilizace s vervou vtrhávající do oblasti. Katon a jeho bráchové dům postavili z většiny sami během covidu.

zahrádka a zelenina (z jiní zahrádky)

nejlepší momo Vůbec (koukni pořádně)

Dva inženýři, elektrikář a teď tesař všichni zůstávají nad krámem Katonových rodičů ve městě. V tom musí tutově být zakopaný vtip. Napiš, jestli tě nějaký napadne.

odlet

na venkov / řeka se taky stěhuje

Třetím výhonkem snah posunout věci kupředu je pozůstatek rybářského výletu. Už třetím dnem má správná pneumatika status jo, akorát ji nakládaj v Guwahati na auto. Návštěva autoservisu se nám již stala součástí ranní rutiny. Krám je za hraniční kontrolou a já pořád neprojdu na Inda, takže se musím schovávat, abysme nemuseli pořád dokola vysvětlovat kdo jsem a co tu dělám znuděné pohraniční hlídce.

z města

pořizování tradičního sestřihu

Život v Arunachalu za monzunu ve své podstatě znamená bydlet v sauně. Voda je všude okolo mě, všude po mně, všude ve mně. Sprchování probíhá ve třech provázaných krocích: zpocený - mokrý - zpocený. Místní jsou imunní; nikoli vůči potu, ale vůči jeho zahrnování při vyhodnocování úrovně vlastního komfortu. Pouze v kombinace s výzvami zakládání moderního, soukromého byznysu, se tlak stane natolik silným, že zmizíme z mapy a jdeme se vykoupat do jedné z mnoha místních řek. U vodního toku je snad místo, kde vlhkost poněkud ustoupí a zanechává prostor pro krásné, neředěné, sálavé teplo. Ale z nějakého prapodivného důvodu se musíme vrátit zpátky do vody. To už můžeme rovnou jednou oběhnout továrnu a budeme ve stejně mokrým kýbli. Nicméně láska k vodě mimo limity rozumu je základním předpokladem domorodce. Předpokládám, že to je buď tohle, nebo zvonečky na rukávech a otrávená ošetřovatelka za zadkem.

kontrola pokroku

shánění bagru

Problémy tak drobné, že nestojí za to se o nich rozepisovat:

  • lidé kradoucí světla a další vybavení (koupí se nové a pořídí se pes. snad i proto má Katonova rodina už tři)

  • nedostatek jednoho materiálu, předražený materiál jiný (čekání, čekání - chmury nahání)

  • nutnost posunout 10 tunový generátor pár centimetrů od zdi (najme se bagr, ale přijede až za tmy, když opadne horko)

  • předstíráním, že oficiální úředníci nemají kvalifikace, dozorčí rady vydávající povolenky nutí k najmutí jimi vybraných 'specialistů' (vyber si, koho uplatit)

noční povyražení

tohle je jen malý kompresor

Je nad pochybnosti jasné, proč rodina zde zůstává klíčovým podpůrným prvkem a proč se schází velmi často.

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page