top of page
  • Obrázek autoraVoita

Výhledy za hranice Chittagongu

Víš, že v Bangladéši probíhá ozbrojený konflikt? Já neměl ponětí. Místní si hrají na vojáčky se sousedním Myanmarem. Pořád si nejsem jistý proč, ale schovávají se u toho v horách, přesně kde se nachází místní nejvyšší 'vrchol'. Proč si nejdou hrát na písek?

snídaně / vlaková stanice

K mojí smůle to znamená, že po indickým vzoru i tady potřebuju speciélní povolení pro hornaté pohraniční oblasti na východ od Chittagongu. A jelikož je neděle prvním dnem pracovního týdne, tak jsem se vydal do kanceláří. Po další obscénní snídani v Kostele.

V zemích jako je Bangladéš je Google určitou formou adrenalinové hry: šance, že informace jím nabízené budou pravdivé je přinejlepším půl na půl. Ať už hledám silnici, krám... buď na udaném místě není, nebo je zavřeno, nebo něco. Ale občas tam získám stopu, kde hledat dál a tak je to lepší start, než nic.

administrativní budova


O dvě hodinky navigace městem později - umím najít nějaký CNGčka, ale ne všechny, a autobusům nevěřím; navíc jsou otřesně pomalý - dorážím k další staré koloniální budově a památce na Brity, překypující aktivitou. Stovky spěchajících místních, vcházejících a vycházejících z tuctů kanceláří napříč několika patry. Šance, že najdu tu jednu kancelář, kde vědí o povolenkách pro cizince, se zdá abysmální. A tak si sednu a čekám.

Funguje to!

písaři / prodejci v pozdním odpoledni

Když se první osoba přijde dotázat na zemi, vracím úder vlastní otázkou. Po chvíli urputného šťavení překladače se shodujeme na tom, co potřebuji a obrážíme půl tuctu kanceláří, než dorazíme k jedné, kde pán vypadá, že něco tuší. Dostávám link na online žádost.

Chtějí denní plán výletu, jméno průvodce s jeho telefonem, a rezervace v hotelech na všechny noci. Vážně, proč musím všechno zařídit a zaplatit před tím, než budu vědět, jestli to má smysl? Akorát že nemusím. Z palce cucám itinerář ('navštívím jedno město'), google zařídí průvodce a číslo - byť toho možná budu muset kontaktovat později, ale když už budu na místě, tak co už - a rezervuji ubytko se zrušením zdarma.

Je dobře, že jsem všechno ošulil, protože žádost je pouze prvním krokem. Následuje nekonečný řetězec telefonátů, které nemám šanci stíhat. O čem se asi tak baví? Možná ještě letos žádost nikdo nepodal a nejsou si jistý, co s ní?

Můj pomocník mě mezitím zve na oběd; lidé tu jsou milí, i země - jméno - svobodný? jedinci. Jen úmornost milionkrát se opakující konverzace mně neumožňuje přistupovat k nim s elánem. Je dobře, že se blíží konec roku a pojedu si domů trochu odfrknout.

na těsno se silničními kolosy

Další můj kontakt se ozve s nápovědami k vyplnění žádosti; o pár hodin moc pozdě. Ale žádost o další smršť telefonátů později mi umožňuje záležitost odročit na zítřek, abych měl dost času napravit své papíry (nezmiňuj snahu cestovat do zón s aktivními boji).

Knižní Kavárna / západ slunce

Google mě navede do Knihovní Kavárny - místa stylizovaná po západní kultuře v realitě existují o píď spolehlivěji - abych si mohl odfrknout. Čtenářově Kavárně v Boguře se nevyrovná, ale i tak je to fajn místo. Jedno z mála, kde si můžu sednout, aniž bych u sebe hned měl zvědavý dav, nebo dostal účet spolu s objednávkou.

Krátký zbytek odpoledne trávím očíháváním si přístavu; lokace mé finální epizody. Možná. Pokud se mi nějakým zázrakem podaří najít loď, která by mě vzala do Evropy. Ale jak mám vůbec začít?

15 zobrazení3 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

3 komentáře


😍

To se mi líbí

Strejda
Strejda
17. 10. 2023

Tak to sa teším, že sa chystáš do ČR. Dúfam, že bude aj nejaké stretko. Rád by som pokecal aj osobne.

To se mi líbí
Voita
Voita
17. 10. 2023
Reakce na

Prosinec, taky se těším 🍀

To se mi líbí

Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page