top of page
  • Obrázek autoraVoita

Západní Sikkim

Ráno jsem se dozvěděl, že za monzunu dál do vnitrostátí moudře nejezdí autobusy. Jedinou možností jsou džípy vyrážející z druhého konce města. Hodinová procházka. Nicméně po spojnici pendlují taxíky účtující si koruny za svoz. Veškerá doprava tu je regulovaná státem.

Dorazil jsem, nečekaně, příliš pozdě, než abych chytil dopolední spoj. V odpoledním ještě bylo místo a tak mi nezbylo než doufat, že počasí to dneska bude hrát na pohodu.


Mysl je vším, stáváš se svými myšlenkami.

Čas do odjezdu mi rychle utekl v družné konverzaci s velitelem stráže u vstupu na vojenskou základnu. On si potrénoval angličtinu, já dostal čaj. Indie má jednu z největších armád na světě a tak není divu, že se v ní najde spousta přátelských duší. V zemi, kde není zvykem o všem věčně polemizovat, to je solidní kariéra umožňující navštívit všechny kouty matky Indie a poznat její rozlišné kultury.Chvíli po jedné odpoledne jsme vyrazili jako spokojené sardinky při výletu na pevninu. Krajina tu je podobná okolí známějšího Darjeelingu; rozložité, zalesněné kopce mezi širokými údolími sedící v příjemných teplotách mezi jedním a dvěma tisící nadmořskými metry. Silnice tu ale jsou o poznání lepší, dlouhou dobu jsme jeli po čistě vyasfaltované dvouprodovce - sami. Většinu cesty byl nicméně druhý pruh pohřben pod tunami kamení, vyvrácených stromů a sesuté zeminy. Odklízí se jen úzká stezka pro jedno vozidlo na straně nad svahem.

3 sladké úrovně

stejné v jakémkoli krámku kdekoli

V Gangtoku jsem zůstával vysoko nad městem, v Pellingu mě cenová selekce zavála hluboko pod vesnici. A tak jsem s nastávajícím večerem vyrazil na mini-trek za ubytováním, a jako lusknutím prstů se ocitl nazpět v Nepálu, přinejmenším kulturně. Ves je na západní straně státu, téměř u hranic, a stejně jako okolo Darjeelingu jsou i tu kopce obývány spoustou nepálců.

Západní Sikkim


Večerní veget s rodinou ve společenské místnosti, z tátovo mobilu celá rodina poslouchá zprávy. K večeři Dal Baht, aby se mi nestýskalo. Nejbližší reštyka je půl hodiny supění do krpálu. A to večer není

tma

konec světa

záblesk

Počasí nás vskutku nechalo projet bez obav, ale se západem slunce déšť přišel s typickou vervou. Pokud tu za den nespadne aspoň 200 milimetrů, tak ho vyhodí z práce. A bude se muset jít potit do jižní Evropy.

Bouřka vyhodila proud celému údolí; Pelling je jednou z nejvyšších vsí, sedící ve 2.000 metrech, a tak se to snadno kontroluje.

Tiše doufám, že kdesi bujarý svah na své cestě za novými obzory do bahnitého objetí nepřibalil místní elektrárnu.Sedíme okolo jedné plápolající svíčky a já si přijdu jak v Erbenově Kytici.

tma jako v hrobě, mráz v okna duje -

spíš, má panenko, nebo bdíš...? -

vari od našeho prahu, vari pryč, ty lstivý vrahu!

16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Коментарі


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page