top of page
  • Obrázek autoraVoita

Zpátky do Gangtoku

V odlehlých oblastech manažer hotýlku hostu tradičně zamlouvá místo v džípu do další destinace, protože jinak by se milý cestovatel daleko nedostal. Nimesh, manažer Mochilero hotýlku, mi domluvil auto nazpátek do Gangtoku. Po jeho. Což není napřímo, jako jsem jel sem, ale spíš scénická jízda po celém jihovýchodním Sikkimu. Ujistil mě, že trvá stejně dlouho, ale je o poznání bezpečnější, byť a něco dražší. Ubytko mě stálo méně, než jsem předpokládal, takže ve výsledku jsem zůstal na předpokládaném tempu pálení peněz. Tu člověku halíř za nehty zůstane, jen aby ho o něco později vytrousil. Tak nebo tak, halíř se kutálí do světa. Jeden z běžných úkazů při cestování, který při krátkých výpravách nestojí za zmínku, ale který bobtná do obřích rozměrů při dlouhodobých cestách. Nenechat se chytit do pasti honění se za každým utečencem, ale zároveň udržet nadšené stádo drobáků v hrsti, vyžaduje určitou mentální odolnost a šestý smysl pro hospodaření.

hora! vidíš? a to je vše...

Cestou jsme potkali dva čerstvé, vesele se vyvíjející sesuvy půdy. Takové, u kterých lze pozorovat rozverné kameny všelikých velikostí, jak se kutálí svahem a hledají si nový domov na silnici. Nebo, v případě macatějších jedinců, si z ní kousek odloupnou jako suvenýr pro následný volný pád do hřmící řeky hluboko v údolí.

Procedura je vždy stejná.

Řidičova složená ruka se třikrát pohne nahoru-dolů nahoru-dolů nahoru-dolů, od brady na hruď, v tiché modlitbě. Potom džíp vybičuje do maximálních otáček a, zatímco pasažéři hypnotizují rozkolísanou zemi nad cestou, vystřelí do inkriminované oblasti.

Vteřiny, auto a svah si střihnou rychlé kolo kámen-nůžky-papír o to, kdo se hne první.

Většinou vyhraje vozidlo a po pár okamžicích se všichni uvnitř znovu nadechnou na druhé straně.

Pak hraje další auto.

404 file not found :(

Vměstnán na prostředním sedadle bez možnosti fotit, otupeně jsem zíral na sousedův displej. Nad osmi předinstalovanými appkami (volání, zprávy, kamera, nastavení, prohlížeč, gmail, Google Pay a přehrávač hudby) měl seřazené tři vlastní aplikace. Facebook; spolu se SnapChatem Ta Socka pro lidi nad 30, WhatsApp... a CandyCrush. I virtuální život je v horách jednoduchý.

"Na silnici tak rovné a široké jako americká dálnice, 130 kilometrů za hodinu je prostě málo. (...) Mít auto tempomat, tak si řidič může zalézt dozadu si zdřímnout. Rozhodně je velmi jednoduché zapomenout, že řídíš dvě tuny letící ocele, a až rozhazované silniční kužely nebo troubící kamion, pod který auto sjelo, tě vrátí do reality a ty si uvědomíš, že už by jsi neměl lézt na zadní sedadlo hledat svačinu."

- Bill Bryson, The Lost Continent

Tenhle spisovatel má smysl pro humor děsivě podobný tomu mému.

Bez možnosti se hýbat, dýchat, nebo vidět ven, usnul jsem do rytmu písně, kterou si určitě zamilují všichni příznivci voňavé zeleně.

večer - zpátky k zírání na mraky

Cestovní unylost se mě držela i v deštěm máčeném Gangtoku, až jsem prospal i zbytek odpoledne. Ne že by to něco změnilo. Dám pátrání po spřátelených cizincích ještě jeden den, ale nejspíš si dám pauzu od psaní, pokud se nesemele něco epickýho, a sejdeme se znovu pozítří na cestě do Assamu, zarputile se blížíc k vyvrcholení letošní grandiózní odysey napříč Himalájemi.

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

コメント


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page