top of page
  • Obrázek autoraVoita

Zpátky na základně

Ta stejná dodávka, ten samej řidič, stejné zastávky na cestě. Aspoň, že s žaludkem jsme si tentokrát sedli o fous líp. Vůbec dneska jelo míň dětí a míň se zvracelo, a to myslím pomohlo (mně). Nikoho to nevzrušuje. Vezmeš pytlík, vykonáš potřebu. Otevřeš okénko a snažíš se netrefit krávu, zatímco se zbavuješ nechtěného dárečku. A zpátky k nezávazným konverzacím s kamarády.

náklad

Dneska jsme měli kliku na dopravu a cestu zvládli za 6 hodin. Docela rozdíl oproti devíti hodinám, které jsme potřebovali minulý měsíc. Ale i tak to je šílená jízda protože až na samém konci se jede po silnici a zároveň rovně víc jak půl minuty v kuse. Prvních 80% připomíná extrémní horskou dráhu vinoucí se skrze kopce, mraky, vesnice, výmoly, sesuvy půdy nebo obří kameny na silnici. Scénické, když zrovna není třeba vyjednávat nové podmínky společného soužití s rebelující snídaní.

odpich nad křižovatkou

Nevím, jak Jiri, ale Thosey má dlouhou historii sloužení zahraničním potřebám. Před 150 lety tam byla továrna na pistole pro švédskou armádu. Vím jenom, že jich dělali sedm za den. Kuriózní detail na zapamatování, není liž? Pak to bývala startovní čára pro horolezce, v dobách E. Hillaryho. To privilegium jim sebralo Jiri, kterému ho nyní odebralo letiště v Lukle.

západ sluníčka

Shiva se sem snaží nalákat turisty, i když to by chtělo víc, než jednoho přátelského člověka. Mně přijde, že to tak je dobře. Covid jasně ukázal, jak nerozumné je být plně závislý na turismu. Lidé mají převis volného času - a robustní zásoby přírodních zdrojů všude okolo. Musím se Shivy zeptat proč nikdo nic nedělá z u nás tradičních řemesel typu košíkařství, dřevořezba nebo další tvorby, ať už předmětů okrasných, nebo užitných. Užili by na vsi obého a měli by jak trávit čas a mohli by převis prodávat a s časem by to i přispělo k rozvoji turismu, když by lidé jezdili obdivovat kreativní proces. Co myslíš, dává to smysl? Byl by ze mě dobrý poradce? I když má další rada zní Návody na YouTubu 😅.

Pathao na cestu domů

Jízda končí na masivní křižovatce hned pod leteckým koridorem. A tak tam je pořád na co koukat. Do centra to je 20 minut na motorce. Moto-taxikáři jsou moje slabé místo. Rád jim nechávám spropitné, protože mají jasný limit výdělku. Vždycky mi děkují, protože lidi tu jinak čekaj i na 5 rupií (asi 2 koruny).

Rambler ubytovna

Zpátky doma v Thamelu a Shalikově hostelu. S monzunem brousícím si na nás zuby (a oblaky) mám pro sebe celou ubytovnu. Dobrý privilegium. :)

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Česká zima

Comments


Nezapomeň prosím poslat srdíčko, funguje jako ukazatel aktivity. A zvaž sdílení s kamarády. Díky!

bottom of page